Jak správně postavit domácí saunu

OBRÁZKU: FINSKÁ SAUNA  SAUNAPROJECT.CZ

Mít doma vlastní saunu je velmi žádaným přáním těch,kdo si ji dopřávají pravidelně a chtěli by si ji v klidu užít doma. Veřejné sauny jsou sice k dispozici všem, ale mnohdy se musíme dělit o místnost s několika jedinci a přitom bychom si takový odpočinek chtěli užít po svém a v klidném prostředí. Domácí sauna je tedy velmi žádaná a její účinky znali již dávno naši předkové a to nejen pro skvělý odpočinek, ale především pro očistu ducha a upevnění zdraví.

Sauna u nás doma

Realizace sauny není nikterak těžkou záležitostí, ale je třeba dobře zvážit, kde bychom si saunu přáli mít. Celkově je možné umístit plně funkční saunu i v malém městském bytě, vyčlenit jí prostor a pozvat si odborníka na montáž. Sauny totiž můžeme mít již v hotovém modulu, který postačí jen nainstalovat. Například nejmenší model o rozměrech 125x125x210 mm se perfektně hodí i na obyčejný balkon, který by samozřejmě měl být nejprve izolován. Pokud bychom chtěli ale něco zvláštního, je lepší si postavit saunu na zakázku, pouze na základě našich požadavků, možností a prostředků.

Sauna na míru

Saunu můžeme mít nejen jako hotový modul téměř v každém prostoru našeho bytu nebo domu, ale lze ji nainstalovat i na jiném místě, které si určíme a to přímo na míru. například sauna ve sklepních prostorách našeho domu bude mít svůj význam. Využijeme doslova každý centimetr místa v domě, můžeme hned vedle vybudovat i malou sprchu a odpočívárnu, nikdo nebude rušen a sauna bude mít přesně takový design, jaký jsme si představovali. Realizace takové sauny je v rukou odborníků a my tak budeme mít dokonalé místo k odpočinku.

Tradice finské sauny

Pokud jde o historii sauny, můžeme říci, že ji znali již ve starém Římě a to nejen jako místo skvělého odpočinku, ale zejména jako místo pro očist těla. Ve Finsku se můžeme setkat se saunou skoro v každém domě a pozvání do sauny je pro dotyčného jedince velkou výzvou a Finové jsou na sunu náležitě pyšní. Finská sauna je v této zemi tradicí a dlouho ještě bude.

Finská sauna a její princip

V sauně se udržuje teplota poměrně vysoká, zhruba 80 – 110 stupňů Celsia, ale vlhkost je zde do 25 %. Přebytečná vlhkost je odstraněna pomocí účinného ventilačního systému. Toto je ve skutečnosti tradiční verze finských saun, které se hojně používají po celém světě. Není těžké zrealizovat finskou saunu, technologie jejich konstrukce byla dlouho propracována do nejmenších detailů a tak si ji můžeme dopřát každý den a to v případě, že si saunu postavíme doma. K tomu všemu je třeba mít také sprchu nebo malý bazének a odpočinkovou místnost. Finská sauna je místem pro dokonalý odpočinek a relaxaci. Má blahodárné účinky na naše tělo a mysl. Pravidelnou návštěvou udržuje naše tělo v dobré kondici a upevňujeme si tak své zdraví.

Dřevo jako dokonalý stavební materiál

Saunu bychom si asi jen stěží představili z jiného materiálu než jakým je dřevo. Má vynikající tepelně izolační vlastnosti a pro saunu je vhodným materiálem. Sauny se stavějí zejména z jehličnatých stromů, ale také z exotických druhů dřevin. Můžeme mít saunu s borovice, smrku, jedle, ale i z lípy, osiky, abachi nebo cedru.

 
Přečtěte si více
 

Rubrika : Magazín bydlení

Poslat tuto nemovitost příteli!

Kontaktovat prodejce