Rekonstrukce koupelny

Pokud jde o koupelnu, člověk většinou přesně ví, co nechce. A jako na potvoru, přesně to se mu neustále plete pod nohy a podsouvá jako nutné zlo k jiným výhodám, jako druhá strana jinak lákavé mince, jako výhodná koupě, jako celkem dobré řešení, které by při troše snahy mohlo skončit jako řešení ideální .. . A tak našinec podlehne a smíří se s tím, že ideální řešení si bude muset zasloužit pokud vytouženému cíli bude muset projít ještě kus cesty. Vědět, co nechci, je však zcela slibný začátek. Stačí už jen zjistit, co chci, a vejít se do toho, co mohu. Řešení se jmenuje rekonstrukce.
 


 

Co vlastně chcete?

Zejména obyvatelé starších bytů důvěrně znají problém menší než malé koupelny, nevhodně řešené kuchyně či chybějících odkládacích prostor, o umakartu, PVC a oprýskaným smaltem ani nemluvě. Ani ve starších rodinných domech však nejsou výjimkou malé koupelny s dosluhující zařízením, přičemž jejich majitelé se nejednou také potýkají is nepraktické dispozicí – zbytečnými chodbami na jedné straně a malými nebo nevhodně situovanými pokoji na straně druhé. Pokud jste zjistili, že by se vám v koupelně hodilo více místa a jinde je prostor v podstatě nevyužitý, a pokud se vám navíc zařízení koupelny pomalu, ale jistě rozpadá pod rukama, je opravdu načase říct si stačilo a pustit se do rekonstrukce. Na chvíli však ještě Zkroťte své budovatelské nadšení a odpovězte si na několik otázek.
 

Co vám nejvíce vadí?

Abyste zjistili, co potřebujete, zkuste se nejprve zamyslet nad tím, co vám nejvíce vadí. Potřebujete v koupelně více místa, aby se vám do ní vešla například pračka, skříňky na ručníky a hygienické potřeby, větší masážní vana nebo kromě vany i sprchový kout? Nebo vám postačí koupelna v podstatě taková, jaká je, jen s novým, modernějším zařízením? Chcete koupelnu praktičtější nebo relaxační? Nechybí vám v ní okno? Tiskne se vás ráno v koupelně najednou příliš? Problém by možná vyřešili dvě umyvadla, v domě se možná dá přemýšlet o další koupelně. Je koupelna na dobrém místě? Nemají například návštěvy problém najít záchod?
 
Později se zřejmě vynoří i další otázky a náměty na zajímavá vylepšení. Pravděpodobně se vám nepodaří zrealizovat úplně všechno, co byste chtěli, důležité však je určit si priority a jejich pořadí.
 

Chcete jen nové zařízení, úplně jinou koupelnu nebo zcela jiný byt?

Na začátku byste si měli ujasnit, zda postačí jen nové zařízení koupelny nebo bude potřebná celková rekonstrukce bytu. Ve starších bytech a domech je totiž často namístě nejen výměna obkladu či staré vany s oprýskaným smaltem, ale i reorganizace prostor. Celkovou rekonstrukci nemusíte udělat celou najednou – dá se podle finančních či časových možností rozvrhnout na etapy, na začátku však třeba mít jasný konečný cíl a přesný plán. Abyste o rok nezjistili, že pokud byste tu kousek ubrali, tamto jste mohli přidat, nebo pokud byste předtím cosi připravili, nemuseli jste teď ničit novou omítku. Postupovat třeba vždy od celku k detailům, ne od detailu k detailu.
 

Kolik jste schopni nebo ochotni do rekonstrukce investovat?

Odpověď na tuto otázku by měla stát na začátku celého rozhodování, protože od finančních možností závisí všechny ostatní odpovědi. Důkladná příprava financování a podrobný rozpočet vám při rekonstrukci mohou ušetřit spoustu starostí.
 
Co všechno v koupelně potřebujete a jaká by měla být velká? To závisí například na počtu členů domácnosti, není to však jediné kritérium. Vaše potřeby navíc nemusí být v souladu s prostorovými možnostmi koupelny či bytu, a tak je třeba hledat vhodný kompromis.
 

Hledejte místo

Hlavním problémem většiny koupelen bývá jejich velikost. Nebo spíše neveľkosť. Vyzdít stejné komůrky na místě původního umakartového jádra je sice běžný postup, neznamená však velký krok ke zlepšení. Na první pohled by se mohlo zdát, že stěny nepovolí, ale dokonce i s panelákovými byty se dají dělat téměř zázraky. Třeba jen trochu popřemýšlet. Začít byste měli pohledem na celek, osvobozením se od stereotypů a zvážením i takových možností, které by vám zpočátku mohly připadat bláznivé.
 
I když logika říká, že více lidí potřebuje větší koupelnu, velikost koupelny nemusí být úměrná jen počtu členů rodiny. Svou roli zde hrají i zvyky či nároky, zanedbat nelze ani prostorové možnosti bytu a finanční možnosti jeho obyvatel. Pokud chcete získat pro koupelnu více místa, zamyslete se nad tím, jestli byste ji nemohli rozšířit například o přilehlou chodbičku, komoru či část haly. Pokud bydlíte například dva v dva a půl pokojovém bytě s mikrokúpeľňou, možná by se dala lepší koupelna zařídit v nejmenší pokoji. Pokud jsou blízko svislé vedení vody a odpad, je to celkem reálné. Při úvahách o stěhování místností mějte na paměti, že těsná blízkost svislých rozvodů (takzvané stupačky) je v koupelně nutnou podmínkou. Někdy lze dosáhnout dobrého výsledku, pokud se koupelna a WC spojí do jedné místnosti. Ne každému však takové spojení vyhovuje a lze jej doporučit zejména v bytech s menším počtem obyvatel.
 
Zejména ve větších rodinách je ideálním řešením umístit koupelnu is jedním WC v blízkosti ložnic, a další samostatné WC is umyvadlem blízko vstupu do bytu či obývacího pokoje. Tak ho budou moci používat hosté aniž narušili soukromí noční části bytu. Koupelnu lze také spojit s ložnicí. Přesně to dnes velí aktuální trendy, a pokud člověk dokáže zapomenout na stereotypy, přináší toto spojení mnoho pozitiv. Při rekonstrukci se sice člověk musí často spokojit s kompromisem, některé trendy však mohou otevřít nové možnosti na pozitivní změnu.
 
Ve vícepodlažním domě nebo velkoryse dimenzovaný bytě lze uvažovat o několika koupelnách s různým vybavením. Jedna z nich může sloužit zejména praktické účely – jako toaleta v denní části, na praktickou očistu pod sprchou a také na praní prádla. V druhé se můžete více rozmazlovat a užívat si větší komfort, například v parním boxu či hydromasážní vaně, vybavená může být i pisoárem či bidetem a podobně.
 
Otázka, zda spojit koupelnu a záchod do jedné místnosti a získat tak alespoň několik cenných centimetrů, nebo je raději nechat oddělené a neztratit cenné soukromí, zůstává na obyvatelích bytu a jejich způsobu života. Podobně nelze univerzálně určit ani to, zda je lepší vana rohová, klasická nebo sprchový kout. Odpovědi na tyto otázky mohou být různé, ale důležité je o nich uvažovat a zvážit klady i zápory několika řešení.
 
Koupelna je ten správný případ pro architekta. Architekt vám umí poradit nejen s estetickou stránkou koupelny, ale is možnostmi úprav dispozice a technickými podrobnostmi nebo s hledáním jiných úhlů pohledu. Někdy je dobré oživit koupelnu neobvyklým prvkem – například originálním spirálovitým sprchovým koutem, který díky svému tvaru nepotřebuje dveře.
 
Pohodlná masážní vana ak tomu sprchový kout – tato kombinace je asi ideálním řešením pro většinu rodin. Pokud je takový sen pro vás opravdu důležitý, popřemýšlejte, zda se najde i dostatek prostoru na jeho realizaci. I samotná velká a pohodlná vana je však jedním z hlavních důvodů mnoha koupelnových rekonstrukcí.
 

Kdo to má všechno zvládnout?

I když v nejednom z nás dřímá všeho schopný kutil a mnozí opravdu zvládnou část práce i sami, odborné práce je lepší (v mnoha případech dokonce nezbytné) přenechat profesionálům. Zejména při větších rekonstrukcích je vhodné využít služeb architekta – může vám ukázat zajímavé možnosti, jak změnit dispozici bytu nebo domu tak, aby se mezi jednotlivými prostorami vytvořili logické souvislosti a bezproblémový provoz. Architekt umí navrhnout technické řešení, usměrní vás při výběru barevnosti, stylu či tvaru jednotlivých součástí zařízení koupelny. Právě architekt by měl být tím člověkem, který vás bezpečně provede všemi úskalími rekonstrukce od prvního nápadu až po hotový byt.
 
Pokud se chystáte na větší stavební úpravy, které zasáhnou i do stavební konstrukce bytu, budete potřebovat minimálně statické posouzení. Právě v panelových konstrukcích může být totiž i stěna, která vypadá jako příčka, staticky důležitá – jednotlivé prvky panelového domu jsou navzájem provázány a tvoří jeden statický celek. Vždy je přitom levnější zaplatit za statické posouzení, než později řešit důsledky statického porušení objektu.
 
Pokud nechcete radikálně zasahovat do dispozice bytu ani ho zrekonstruovat celý, ale rozhodli jste se něco udělat jen s koupelnou, můžete využít služeb koupelnového studia. Zde vám architekt nejen poradí s výběrem, ale i nakreslí projekt koupelny, kterou si budete moci ještě před realizací podívat ve formě počítačové vizualizace.
 
Třetí možností je zvládnout problém vlastními silami – zejména pokud jste se rozhodli, že rekonstrukce koupelny bude ve vaší režii a průzkum obchodů si berete k vlastní ramena, doufám, že vám další kapitoly této knížky pomohou zorientovat se v současné obrovské nabídce zařízení, sanity a obkladů . Rekonstrukce koupelny sice není jednoduchý úkol, ale netřeba propadat panice.
 
Velmi důležitým rozhodnutím je i to, komu svěříte realizaci stavebních prací. Můžete se obrátit na některou z malých stavebních firem, které se specializují na přestavby bytů a domů – na našem trhu jejich působí hodně. Podle vašich pokynů a dohody by měl stavbyvedoucí zorganizovat zedníků, obkladače, instalatéry a elektrikáře tak, aby práce na sebe navazovaly a úspěšně dospěli k cíli. Většina z těch, kteří mají rekonstrukci koupelny šťastně (nebo méně šťastně) za sebou, by vás však zahrnula hrůzostrašnými historkami o nezodpovědných a neprofesionální řemeslnících, takže doporučuji v této oblasti vybírat velmi obezřetně. Nejlepšími referencemi jsou již zrenovované byty sousedů a známých. Pokud takovou možnost nemáte, oslovte více firem, aby vám vypracovaly cenové nabídky, ale zejména si od nich požádejte fotografie bytů, které již přestavěli, případně kontakty na předchozích investorů. Doporučuji však nenechat všechno na mistrů a stavbyvedoucího a průběh prací pravidelně a důsledně kontrolovat.
 
Další, časově zřejmě nejnáročnějším možností je, že se spolehnete na vlastní schopnosti a odpovědnost, změníte se na stavbyvedoucího a jednotlivých řemeslníků si budete hledat a organizovat sami. V takovém případě můžete část prací udělat svépomocí a i vaše kontrola a vliv na průběh a kvalitu prací budou zřejmě nejúčinnější.
 
Možností je tedy dostatek – rozhodnout se musíte podle svých potřeb, schopností a možností.
 
Pozor! Každý stavební zásah do bytu je třeba ohlásit stavebnímu úřadu. Pokud rekonstrukce zasahuje i do nosných konstrukcí nebo fasády, je třeba stavební povolení. Pokud se chcete v paneláku pustit do řezání panelů, určitě nejdříve oslovte statika (nebo ho osloví architekt) – i zásahem do zdánlivé příčky se totiž může narušit statika panelové skládačky, kde všechny prvky navzájem souvisejí a spolupodílejí se na stabilitě celku.

 
Přečtěte si více
 

Rubrika : Koupelny Magazín bydlení Rekonstrukce

Poslat tuto nemovitost příteli!

Kontaktovat prodejce