Zimní zahrada

Pokud počasí nedovoluje trávit čas v zahradě, je zimní zahrada ideální náhradou. Díky ní si lze vychutnávat přírodu a bezprostřední kontakt s ní i za nepříznivého počasí, například když prší nebo fouká vítr. Zimní zahrada může sloužit jako obývací pokoj, jídelna, pracovna, ložnice, kuchyň, místnost na relaxování a sledování hvězd, bazénová část či fitness centrum.
 


 

Dřevo či dřevo kombinované s hliníkem (drevohliník) nachází uplatnění i při výstavbě zimních zahrad. Při projektování zimní zahrady je nezbytné brát v úvahu její budoucí využití – uskladňování rostlin a květin během zimní sezóny, nevytápěný prostor k posezení, který lze využívat jen v letním období, nebo vytápěný prostor s celoročním využitelností, čímž se ze zimní zahrady stává další plnohodnotná místnost domu.
 
Pokud se budoucímu využití nepřikládá potřebný význam už při přípravě a zpracování projektu, snadno se může stít, že zimní zahrada nebude plnit požadovaný účel. Návrh by měla realizovat odborně zdatná firma, která má za sebou již několik realizací a umí doporučit specifické řešení. Každá zimní zahrada představuje tvarový a prostorový originál.
 
Při výběru zimní zahrady je velmi důležité brát v úvahu její situování na světové strany. Každá ze světových stran má přednosti, které je třeba využít, ale i nevýhody, které se však dají řešit. Jelikož zimní zahradou se rozumí místnost se zasklenou střechou a velkými zasklenými plochami v bočních stěnách, její samotné umístění neurčuje kategoricky světelné poměry. Pokud investor plánuje zimní zahradu využívat jako pracovní prostor nebo na tvůrčí uměleckou činnost, doporučuje se zahradu orientovat na severní stranu. Severní strana je totiž charakteristická vyrovnanými světelnými podmínkami. Situování zimní zahrady na severní stranu však zvyšuje nároky na tepelněizolační vlastnosti zasklení. Proto se doporučuje použít izolační trojsklo. Nezbytností je i zajištění vhodného vytápění prostoru. Na druhé straně však není nutné navrhovat stínicí techniku, čímž se bilance tepelných toků vyrovnává.
Nejvýhodnější poloha na umístění zimní zahrady je na východní straně. První ranní sluneční paprsky po nočním ochlazení zimní zahradu příjemně prohřejí. Rostliny se v takovém prostředí cítí dobře, není nutné ani stínění.
 
Ve většině případů se lze setkat s orientací zimní zahrady na jižní stranu. Nevýhodou této orientace jsou vysoké tepelné zisky během letních měsíců, s čímž souvisí nutnost návrhu efektivního způsobu stínění a třeba zajistit dostatečný počet otevíracích, respektive posuvných výplní otvorů. Největší přehřívání vzduchu však nastává v zimních zahradách postavených na západní straně.
Na interiérovou teplotu má zároveň velmi velký vliv i správný výběr podlahové krytiny. Doporučuje se používat světlejší odstíny. Při velmi tmavých odstínech podlahy se teplota výrazně zvyšuje, a tím i náklady na ochlazování prostoru. Ve špatně navržené zimní zahradě může vnitřní teplota překročit i hodnotu 60 ° C.
 
Důraz je třeba klást i na výběr vhodného typu zasklení střechy a stěn. Při orientovaní zimní zahrady na západ nebo jihozápad, se musí použít tmavší, dokonce takzvané zrcadlové zasklení, které snižuje prostup slunečního záření.
 
Na zasklení střechy zimní zahrady se používá kombinované bezpečnostní sklo. Horní sklo musí být vždy kalené, aby se v případě rozbití roztříštilo na malé kousky s tupými hranami. Při kontaktu s kůží tak nedojde k pořezání. Spodní sklo se skládá ze dvou 3-milimetrových lepených skel. Mezi ně se vkládá minimálně jedna bezpečnostní fólie.
 
Nesmíme však zapomínat ani na správné stínění zimních zahrad, které se doporučuje osadit vždy z exteriérové ​​strany zasklené stěny. Na střechu lze použít markýzu a na stěny horizontální žaluzie.
 
Větrání a výměna čerstvého vzduchu lze zajistit otevřením okna nebo aktivním větráním pomocí inteligentního systému. Systém umožňuje nastavit požadovanou teplotu a vlhkost v místnosti, jakož i automatickou regulaci sání chladného a čistého vzduchu přes aktivní mřížky osazené ve spodní části zasklené fasády. Přes střešní ventilátor se tento vzduch exportuje směrem ven do exteriéru.
 
V případě zimních zahrad se nesmí zapomenout ani na optimální vyřešení vstupu. Zimní zahrada totiž neslouží pouze k pobytu v ní, ale i jako přechodová místnost mezi interiérem a exteriérem. Pro tento účel se doporučuje použít otevírací dveře, skládací, takzvané harmonikové dveře, sklopně posuvné dveře nebo posuvné bezbariérové ​​dveře, které se nazývají také HS portál. Pokud se dveře nenavrhnou již v projektu, je jejich dodatečné zabudování technologicky náročné av některých případech i nemožné.
 

Závěr

Zimní zahrada spojuje lidi s přírodou. V dnešním uspěchaném světě tak přispívá k vytváření domácí pohody. Drevohliník dává v interiéru vyniknout kráse přírodního dřeva, které je zároveň z exteriérové ​​strany optimálně chráněny proti povětrnostním vlivům. Z vnější strany je totiž okenní profil opláštěný hliníkovou kapotáží. Hliníkový profil má tloušťku 2 mm a je povrchově upraven eloxováním, respektive lze zvolit jakýkoliv barevný odstín dle stupnice RAL.

 
Přečtěte si více
 

Rubrika : Exteriér a zahrada Magazín bydlení

Poslat tuto nemovitost příteli!

Kontaktovat prodejce